Jednym z wymogów jakie narzuca na polskiego przedsiębiorcę prawo jest odpowiednie prowadzenie archiwum dokumentów firmy. Na czym w ogóle polega archiwizacja dokumentacji i jak ją dobrze prowadzić? Jak wyjaśnia specjalista z firmy http://www.lefthand.pl/pl/ , odpowiednie prowadzenie archiwum dokumentów jest podstawą i zabezpieczeniem przedsiębiorstwa. W razie kontroli zewnętrznej z Urzędu Skarbowego na podstawie zarchiwizowanych dokumentów określa się poprawność działania firmy, jej przychody, wydatki, podpisane kontrakty czy też wypłaty dla pracowników.

 

 

Przepisy prawa polskiego wyraźnie określają, przez jaki okres dokument powinien być przechowywany – zależy to od jego typu, formy, daty podpisania i wielu innych czynników. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że te przepisy ulegają zmianom, dlatego też warto być z nimi na bieżąco.

 

Archiwum dokumentów prowadzone przez firmę

 

O archiwum dokumentów firmy możemy zadbać sami albo też zlecić jego prowadzenie profesjonalnej firmie. Niepodważalną zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że w tym przypadku o archiwum dokumentów dbają eksperci, nie trzeba więc się przejmować zmianami, systemem oznaczania dokumentów czy też ich katalogowaniem.