Czym jest coaching? Studia na ten temat opisują go jako wsparcie dla osób indywidualnych i firm w ich rozwoju i realizowaniu celów poprzez używanie do tego metod zaczerpniętych z psychologii. Coaching nie jest natomiast formą terapii – mówią specjaliści z wszechnica.uj.pl/pl/coach/szkola_coachow_the_art_and_scien/ , którzy pracują także jako wykładowcy na studiach uczących przyszłych trenerów.

 

Czy warto iść na studia o kierunku coaching? Warto pamiętać, że raczej nie jest to odrębny kierunek: coaching. Studia w tym zakresie mają zwykle formę podyplomową. Najczęściej trafiają na nie absolwenci psychologii i innych kierunków humanistycznych, często mający duże doświadczenie w biznesie. Jeśli jednak nie masz takiego wykształcenia, nie oznacza to, że nie możesz zostać trenerem i studia z coachingu nie sa dla ciebie.

 

Coaching: rynek pracy

 

Rynek pracy dla Czachów jest bardzo zróżnicowany/ Może na przykład ukończyć uczelnię medyczną, później studia coaching i zostać coachem dietetycznym, tak jak Anna Lewandowska. Sa też coache specjalizujący się we wsparciu biznesowym, wówczas bardzo cenione jest wykształcenie kierunkowe, na przykład inżynierskie, oraz podyplomowe studia coachingu, co daje niezwykłe połączenie twardej wiedzy i miękkich umiejętności.

 

Ile zarabia coach?

 

Coaching uchodzi za bardzo dochodowy biznes, jednak warto pamiętać, że rozpiętość jest tu bardzo duża, a stawki nowicjuszy różnią się znacznie od cen, jakie dyktują gwiazdy coachingu. Na pewno jednak z czasem możesz liczyć nawet na kilka tysięcy złotych za jedną sesję trenerską na przykład w biznesie lub na indywidualnych spotkaniach.